Sony’den Bir Kamera Daha: HVR-Z7U

hvr-z7u_hdv_camcorder_med.jpgSony arka arkaya yeni modeller çıkarıyor. 14 Kasım’da iki yeni model duyuruldu: HVR-Z7U ve HVR-S270U.

S270 ENG tipi profesyonel bir kamera olduğu için pek ilgimi çekmiyor. Z7 ise Sony tarihinde bir ilk: Kamera “değişebilir mercek” sistemine sahip. Bu özellik yarı profesyonel kameralarda bugüne kadar sadece Canon ve JVC’de vardı.

Daha da tuhafı kameranın üzerinde CF yuvası var ve 2 – 4 – 6 – 8 – 16 GB lik Compact Flash kartlara HDV veya DV formatlarında kayıt yapabiliyorsunuz. Kameranın algılayıcıları 1/3 inch lik CMOS ve 1080p çekime uygun.

Gecen hafta haberini verdiğim EX1 deki HD-SDI çıkışı bu kamerada yok. Aletin tahmini Amerika fiyatı 6850 dolar. Bu durumda “7000 dolara EX1 almak daha iyi değil mi?” diye düşünenler için EX1 in sadece HD çekime izin veren ve kaset sistemi olmayan bir kamera olduğunu hatırlatmak gerek. Bu kamera ise bildiğimiz Z1 in üst modeli. Sony son zamanlarda kendinden beklenmeyecek çıkışlar yapmaya başladı. Internet forumlarında bu durumu RED korkusuna bağlayanlar yok değil! Doğru olduğundan şüpheliyim ama yine de Sony’nin ciddi bir değişim içinde olduğu açık.

Basın bültenine buradan ulaşabilirsiniz.

8 Responses to “Sony’den Bir Kamera Daha: HVR-Z7U”


Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube