Micro Stock

st.jpgSon bir kaç yılın en ilginç (aslında beklenen) gelişmelerinden biri Micro Stock Fotoğrafçılığı : Bu işin öncüsü, 2000 yılında Bruce Livingstone tarafından kurulan Istockphoto adlı şirketti. Şirket öyle ilgi çekti ki 2006’da 50 milyon dolara stok fotoğraf sektörünün devi Gettyimages’a satıldı.

Bu sistemde fotoğraflarınızı bir microstock sitesine upload ediyorsunuz. Eğer uygun görülürse fotoğrafınız satışa konuyor. Her satıştan 30 cent ile 20 dolar arasında değişen miktarlar kazanıyorsunuz (bu yüzden Micro!). İlk bakışta az gibi gelebilir ancak hedef kitle milyonlarca insan olunca bu rakamlar çok çabuk artıyor. Danimarka’dan Yuri Arcur adlı bir vatandaş bu sitelerden ayda 65.000 dolar kazanmayı başarmış biri olarak efsane sayılıyor. Tabi Istock’un başarısından sonra yüzlerce site ortaya çıkmış ama bunların en iyileri (bence) üç tane:

www.istockphoto.com / www.shutterstock.com / www.dreamstime.com

Bu sitelerden para kazanabilirsiniz ama tabi bu işin çok kolay olduğunu düşünmemek gerek. Milyonlarca fotoğraf arasından sıyrılmak için teknik olarak kusursuz kareler üretmek ön şart…

Ben de son dört ayda bu sitelere 200 kadar fotoğraf koydum. Tabi şimdi “Ne kadar kazandın?” diyeceksiniz. Para konuşmak ayıptır bizim memlekette o yüzden şöyle söyleyeyim: EF 24-70 2.8L’im şu an kendini çıkarmış durumda!

30 Responses to “Micro Stock”


Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube