Blade Runner Son Kurgu…

Blade Runner Sinema okulunun birinci sınıfındayken görüp hasta olduğum Blade Runner’ın seneler içinde değişik versiyonlarını izlemeye devam ettim. Bluray olarak çıkan 6 disklik son versiyon (Blade Runner Final Cut) hediye gelince eski günlere döndüm. (Sanırım ve umarım bundan sonra başka Blade Runner versiyonu çıkmaz : )

Filmin yenilenmiş ve yeniden kurgulanmış HD kopyasından da ilginç olan 3.5 saatlik “Dangerous Days: Making Blade Runner” adlı belgesel. Meraklılarına mutlaka izlemelerini öneririm. Belgesel boyunca Ridley Scott’un yapımcılar tarafından sürekli baskı görmesine rağmen sonuna kadar tipik İngiliz soğukkanlılığıyla istediği filmi yapmak için verdiği mücadeleyi izliyorsunuz.

Yapımcılar ve test gösterimine katılanlar filmden nefret edince Scott’un direnmesine rağmen filmin sonu değiştirilip, dış ses eklenerek durum kurtarılmaya çalışılıyor ama film yine de “iş yapmıyor”. Oysa aradan geçen 25 yılda bildiğiniz gibi film bir kült statüsüne yükseldi. Geçen bunca yıla rağmen kırgınlığı içinden atamamış olmalı ki Scott bir yerde “Herhalde şimdi aslında ne kadar iyi bir yatırım yaptıklarını anlamışlardır.” diyor.

Belgesel boyunca Scott’un herkesin şüpheyle baktığı bir mükemmeliyetçiliğin peşinde kavrulup gittiğini ve yapayalnız kaldığını açıkça görebilirsiniz. Her iyi filmde arka planda böyle bir hikaye var sanırım…

Bu arada içinde hiç bilgisayar efekti olmayan Blade Runner, 25 yıl sonra bile hala çok iyi görünüyor.

7 Responses to “Blade Runner Son Kurgu…”


 • Daha yeni DNR’a baktım.. hala adam gibi blu-ray film yok.. Blade Runner’i nerden aldın? yurtdışı?

 • hocam ps3 denmi izliyorsunuz bluray i?

 • Arkadaşlar arasında bahsi geçtiğinde, ilişki kurulması gerçekten güç olabiliyor. Çünkü izlediğiniz kurgular farklıysa, neyin nerede olduğu ve gördüğünüz şeyi görmemesi olağan bir durum…

 • evet ps3… ama belgesel HD degil… sadece filmin yeni kurgusu HD…

 • ilker hocam, yine bir şey sormak istiyorum.

  yardımcı yönetmen ve yönetmen yardımcısı arasındaki fark nedir?
  reji asistanlarını biliyorum az çok, program hazırlyorlar, devamlılık, time-code falan da… bu ikisi ne iş yapıyor çözemedim ben.

 • valla onu ben de anlayabilmis degilim. Bunu hangi kompleksli arkadas uydurdu dogrusu merak ediyorum. AD (assistant director) diye bir sey vardir. 1st AD, 2nd AD diye gider… DA diye bir sey yoktur. Ha bir de “assistant to Ridley Scott” diye bir konum olabilir ama onun filmcilikle bir ilgisi yok.

  Sektordeki iddia su: Yardimci Yonetmen, yonetmen yardimcisindan ust bir konummus…

  allah akil fikir versin diyorum baska bir sey demiyorum : )

Leave a Reply