Handy 35!

Kadir Köymen’in Bir 35 mm adaptörü yapacağını bir kaç ay önce duymuştum. Kendisiyle şahsen tanışmıyoruz ama haberi alınca bana bir örnek göndermesini rica etmiştim. Sağolsun geçen hafta harika bir paketle Handy 35 geldi.

Öncelikle Handy 35 nedir diyenler olabilir.

2006’da Alman firması PS Technik bir patent aldı. Bu patentte küçük algılayıcılı kameralarda dar alan derinliği elde etmek için tasarlanmış bir aletin ayrıntılı açıklaması vardı. Bu alet sayesinde video kameralarda film merceklerini kullanabiliyordunuz.

PS Technik iki adet ürün çıkardı: Mini35 (küçük kameralar için) ve Pro35 (ENG-EFP tipi kameralar için). Ne yazık ki fiyat fahişti (yaklaşık 15 bin dolar). Hızla bu ürünün benzerleri üretilmeye başlandı. Bunların çoğu ev veya küçük atölye yapımı ürünlerdi: Guerilla35, Micro35, Tube35, Indie35, Letus35; M2 ve daha niceleri…

Ben de 2006 başında bir dizi çekmek için Letus 35 almıştım. Sanırım bu tür aletleri ilk kullananlardan biriyim. Daha sonra Pro35 ve Mini35 ile de defalarca çalıştım. Redrock M2’yi kısaca inceleme fırsatım oldu.

Şimdi yıl 2008 ve sonunda Türk yapımı bir alan derinliği adaptörü ile karşı karşyayız: Kadir Köymen’den Handy 35

Önce paketlemeden bahsetmek istiyorum: Handy 35 çok düzgün ve güvenli şekilde paketlenmiş olarak geliyor. Allen anahtarları ve pillere kadar kutunun içinde her şey var. Kurulumu da gayet kolay: Kadir kurulumu açıklayan bir videoyu sitesine koymuş.

Bu tür aletlerin hepsinin ortak sorunları var: Bunlardan en önemlisi ışık kaybı. Doğal olarak 1 – 1.5 fstop luk bir ışık kaybına uğruyorsunuz. Bu da bazen ciddi sorun olabiliyor. Işık kaybını azaltmanın belli yolları var. Beattie Intenscreen adı verilen özel ground glass ile bu kaybı 0.5 fstop a kadar düşürmek mümkün ama pahalı tabi ki…

İkinci temel sorun vinyet adı verilen kenarlarda ışık kaybı. Bu da neredeyse önlenemez bir durum. Üçüncu sorun ise daha önemsiz: Bu aletlerde normal örtücü hızını kullanmak zorundasınız (1/50) aksi takdirde ground glass yüzeyi algılanmaya başlıyor. En büyük sorunlardan biri de toz. Bu aletlerin içine toz veya kıl kaçtığında ekranda istenmeyen çizgiler oluşuyor.

Bir diğer sorun da görüntünün ters olarak kaydediliyor olması (Mini35 ve Pro35’te ve yeni çıkan Letus Extreme’de bu yok). Biliyorum bir cok problemden söz ettim ama sonuçta elde edilen etki genelde bütün bu sorunları unutturacak düzeyde çekici oluyor.

Handy 35’te de bu sorunların bazıları belli oranda var ama aynı sorunlar 15 bin dolarlık Mini35’te de hatta 30 bin dolarlık pro35’te de aynen var. Bu nedenle çok üzerinde durmaya gerek yok. Sonuçta 35 mm adaptör kullanıyorsanız bazı sorunları baştan kabul etmeniz gerekiyor.

Genel olarak aletin işçiliği beklemediğim kadar iyi. CNC ile yapılmış gövdenin kenarları gayet temiz ve sanki fabrika çıkışı gibi. Tabi aletin içini de açtım (huyum kurusun her şeyin içini açar ve genelde de bozarım fakat Handy 35 epey iyi yapılmış ki onu bozmam mümkün olmadı : ) Aletin iç yapısı da gayet doğru tasarlanmış ve herhangi bir soruna yol açmayacak şekilde üretilmiş. Döner mat ekran kullanmasına rağmen Handy 35 çekimi etkilemeyecek şekilde sessiz.

Handy 35 şimdilik küçük kameralar için tasarlanmış. İsterseniz Canon isterseniz Nikon mercekler kullanabiliyorsunuz. Ben de aleti HC1 ile test ettim. Özellikle elimdeki Letus 35 ile kıyaslandığında sonuç Letus’dan çok daha iyiydi.

Özellikle paketten Rod Support adı verilen destek sisteminin çıkması çok sevindirici. Böylece ileride matte box veya follow focus gibi eklentiler takmak istediğinizde ek para harcamanız gerekmeyecek. Aletin kendi yapısı da kameranın bozulan denge noktasını düzeltecek şekilde tasarlanmış ve çok başarılı.

Genel olarak Handy 35’ten çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Bence aletin tek kusuru iriliği ve sadece küçük kameralar için yapılmış olması. Kadir’in bir an evvel EX1 gibi kameralar için de bir sürüm çıkarması gerekiyor.

Sonuç: Eğer küçük kameranız için bir 35 mm adaptörü arıyorsanız artık yurt dışına mahkum değilsiniz. Kadir Köymen’in Handy 35’i bugüne kadar gördüklerim içinde en iyilerinden biri. Ayrıntılı bilgi burada.

21 Responses to “Handy 35!”


Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube