Film: Visions of LightFilm: Visions of Light

Yıllardır sinema tv öğrencilerine israrla gösterdiğim bir film var: American Society of Cinematographers’ın NHK ve AFI işbirliğiyle 1992’de yaptığı “Visions of Light”.

Filmi kaç kere seyrettim hatırlamıyorum. Onlarca defa olabilir. Buna rağmen hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum (Oysa her zaman sınıflarda oflayıp puflayanlar olur. Bu insanlar ne için o sınıflara gelmişlerdir anlamak mümkün değil.)

Film görüntü yönetmenliği (ben kameramanlık demeyi seviyorum ama öyle deyince yanlış anlaşılıyor) tarihi üzerine (tabi daha çok Amerika odaklı) bir belgesel.

Efsanevi görüntü yönetmenleri Vittorio Storaro, Allen Daviau, Michael Chapman, Nestor Almendros, Vilmos Zsigmund, Conrad Hall, William Fraker, Gordon Willis (Prince of Darkness!) ve daha niceleri ile yapılmış röportajlar ve Gregg Toland gibi hayatta olmayan ustaların en iyi filmlerinden en iyi planları içeriyor.

1992 yapımı olduğu olduğu için günümüz hakkında fikir vermediği düşünülebilir ama tarihsel bir perspektif yaratması açısından çok değerli. Zaten aslında bugünkü trendleri anlamak için de mutlaka oralara bakmak gerekli.

Konuyla ilgilenenlere hararetle tavsiye ederim. Sinemayı gerçekten seven herkesin izlemesi hatta bir kaç defa izlemesi gerekli.

20 Responses to “Film: Visions of LightFilm: Visions of Light


Leave a Reply