Kitap: Dijital Video ile Sinema Mk II

Dijital Video ile Sinema

Metin ve Görseller: İlker Canikligil
267 sayfa, renkli , kuşe

Alfa Yayınları, Yenilenmiş 1. Baskı Ocak 2015

Bu blogu izleyenlerin hatırlayacağı gibi 2007’de “Dijital Video ile Sinema” adında bir kitap yazmıştım.

Kitabın Pusula’dan çıkan bu ilk baskısı hem iyi pazarlanamamış hem de uzun süre önce tükenmişti. Aslında yeniden basılması gerekirdi ancak hem bu konuyla ilgilenmeye vakit bulamadım hem de istediğim gibi bir yayıncı bulmak konusunda ilerleyemedim.

Ayrıca bildiğiniz gibi 2007’den bu yana o kadar çok gelişme oldu ki kitabı elden geçirmek de şarttı. Bu da sanıldığı kadar kolay bir iş değil elbette. Zaman alıyor. Bu amaçla 2014 başında tekrar masaya oturduğumda okurken ben bile şaşırdım: Kitapta DV (1995’te çıkan ve aslında her şeyin başı olan o müthiş format) en önemli öğeydi oysa bugün kimse DV’nin adını bile hatırlamıyor! Kaset diye bir şey kalmadı! HDSLR’lar çıktı, sensörler büyüdü, HD standart haline geldi ve hatta 4K geliyor vs vs.

Kısaca kitabın bazı bölümleri fena halde eskimişti. Bu durumda oturup neredeyse yeniden yazmak gerekti. Hazır elim değmişken başka bir çok şeyi de güncelledim tabi. Böylece bu yeni baskıda neredeyse her satır elden geçti diyebilirim. Çok büyük oranda bana ait olan 360 adet özgün renkli görsel malzemenin çoğu yenilendi, değişti, bazı bölümler yeni eklendi, bazı bölümler de yeniden yazıldı. Örneğin HDSLR bölümü yeni eklendi ve Renk Düzenleme bölümü tekrar yazıldı.

Sonuçta kitap daha iyi bir içerik ve tasarım, daha iyi bir baskı ve yeni bir yayınevi ile Alfa’ dan bu hafta çıktı.

Bu defa daha uzun süre dayanmasını umuyorum zira bu alanda en önemli kırılmalar zaten oldu. Önümüzdeki dönemde de gelişmeler olacaktır elbette ama kırılma olması zaman alacaktır.

Şuradan satın alınabilir.

PS: Yukarıdaki videoyu da kitabın tanıtımı için Iphone 5S ve Hyperlapse ile çektim.

8 Responses to “Kitap: Dijital Video ile Sinema Mk II”


 • İlker Hocam, eline emeğine sağlık.

 • Okumuyorum sürprizi kaçmasın haha

 • İlker hocam ,uzun zamandır beklemekteydik,elinize sağlık.Yeni kitapta kamera bölümünde de fotoğrafını kullandığınız Arri Amira hakkında düşüncelerinizi sormak isterim[test ettiniz veya hiç çalıştınız mı?]Alexa hakkında az çok düşüncelerinizi bilmekteyiz:)Fiyat aralığı,ergonomisi,teknik özellikleri,iş akışı ve red dragon ile karşılaştırıldığında artıları eksileri sizce nelerdir?İkinci bir soruda Canon cine prime lenslerle birliktelikleri nasıl olur?(Canon cineprime ile Zeiss CP2 lenslerin kıyasını biraz daha ayrıntılı öğrenmek de nefis olur:))

 • Amira ile calismadim ama iyi gorunuyor. Amira’ya verecek paraniz varsa alinabilecek makul kameralardan biri.

  canon un cine lensleri guzel olmakla birlikte aslinda baska kutuya konmus fotograf mercekleri (her ne kadar canon oyle degil dese de).

  fiyatlari biraz fahis ama tabi avantajlari var (ozellikle netlik konusunda).

  Amira ile kullanilabilirler ama tabi amira Super 35. Oysa Canon’lar full frame. 1.5 carpani olacak sanirim eger Amira ile kullanirsaniz. Bir de Amira’nin EF mount u var mi?

 • İlker Hocam, teşekkür ederim. Evet Canon Cine lenslerin 1.5 çarpanı oluyor süper 35 sensörde, ARRI , Amira için PL LDS Lens Mount,B4 Lens Mount ,EF lens mount üretmiş.

 • hocam tadımlık olmuş kitap biraz 🙂 biraz daha üst seviyede yeni kitap bekliyoruz mümkünse:)

 • Daha once de baska bir yerde acikladigim gibi daha ust seviye bir kitap zor. Yayincilar icin cazip degil ne yazik ki.

 • Merhaba hocam kitabınızı bu gün D&R’dan aldım. Okuduktan sonra sizinle iletişime geçmek isterim
  Saygılar & Sevgiler

Leave a Reply