Beko + EOS 5D MK II + ilkerc!Beko TV Spot & 5D MK II

Beko National Basketball League TVC from ilker canikligil on Vimeo.

Ajans: Sportsnet / Yapım Şir: Motion Films / Yön & Gör. Yön: İlker Canikligil / Kurgu & Finishing: Emre Aypar – Makina / Müzik: Jingle Jungle

(This article has an English summary here)

Yaklaşık bir yıldır 5D MK II ile bir reklam filmi çekmeyi istiyordum. Uygun bir fırsat ancak geçen hafta çıktı. (30 kare/sn meselesinden dolayı konuşmalı bir filmin 5D ile çekilmesi bir çok problem yaratacaktı).

Sonunda uygun proje geldi ve Beko’nun “2010 Basketbol ligi sponsorluğu” filmi tamamen Canon EOS 5D MK II ile çekildi. Bunu daha önce yapan oldu mu bilmiyorum. Açıkçası son bir kaç yıldır yaptığım en iyi işlerden biri oldu… Neden?

Öncelikle bu tarz projeler çok sık gelmiyor Türk reklam aleminde. Bu tür işler para varsa genelde ya yabancı yönetmenlere ya da “starlaşmış” yerli reklam yönetmenlerine gidiyor. Korkak bir sektör olduğu için bu tür riskler ancak bütçeler küçükse alınıyor. Küçük bir kamerayla çalışmak bütçe açısından olduğu kadar kullanım açısından da tabi ki çok iyi. Tuhaf yerlere kamera sokmak, tuhaf açılar bulmak ve hızlı olmak çok daha kolay.

Ayrıca aletin ışık duyarlılığı çok iyi olduğu için filmi 1600 ASA da çekebildim. Tabi yine de profesyonel ışık ekibiyle çalıştım zira mekan çok büyüktü ve istenen etki için ışık kullanmak gerekliydi.

Filmin atmosferi açısından “çok geniş açı” kulanmak istiyordum. Normal bir video kamerayla bu mümkün olamazdı. Nerdeyse bütün planlar EF 16-35 2.8L II ile çekildi sadece iki planda 70-200 2.8L IS kullandım. Setin diğer yıldızı da tabi ki “Skater Mini” adlı acayip aletti. Sadece bir planda dolly kullandım diğer her şey Skater ile çekildi.

5D nin sorunları yok değil. Bunların en önemlisi tabi ki LCD’nin oynamıyor oluşu. Özellikle bunun gibi kameranın sürekli radikal açılarda olduğu bir filmde epey zor oluyor ama bunun bir de avantajı var: Yönetmenden başka kimse ne çekildiğini göremiyor! Bir EOS DSLR ile film çekerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Canon’un fabrika ayarları çok aşırı kontrast, doygun ve keskin bir görüntü veriyor. Picture Styles menüsünden bunlarla mutlaka oynamak gerekli. Ben de yeni bir profil yarattım ve bu değerleri en düşükte kullandım. Buna ek olarak mutlaka ama mutlaka sette beyaz ayarını kurcalayarak istediğiniz rengi çıkartmanız önemli: H.264 sonradan denemeler yapmaya çok uygun bir codec değil ne yazık ki. 1600 ASA’ya rağmen taneciklenme neredeyse yok denebilir. Karanlık yerlerde de hala veri olması doğrusu beni epey şaşırttı. Dinamik aralık gayet başarılı…

Filmcilikle uğraşmaya başladığımdan beri büyük ekipleri bir türlü sevemedim. Büyük ekibin bir takım konforları olsa da etrafta ne kadar az insan varsa kendimi o kadar iyi hissediyorum. Görüntü yönetmeni arkadaşlarım gücenmesin ama “Kendi filmini kendin çek” düşüncesine her zamankinden daha yakınım 🙂 Bunun nedeni de ego değil. Bir yönetmenin kamerayla mutlaka ilişkisi olması gerektiğine inaniyorum.

Sonuç olarak EOS 5D MK II bu testin altından da başarıyla kalktı diye düşünüyorum. Hatta o kadar ki keşke daha fazla filmi böyle çekebilsem. Teşekkürler Canon! Yine de hala 25p yi bekliyorum!

PS: Ben yazıyı yazdıktan dört gün sonra Canon 5D MK II ye 24p ve 25p özelliklerini ekleyeceğini duyurdu!

Beko National Basketball League TVC from ilker canikligil on Vimeo.

Agency: Sportsnet / Prod. House: Motion Films / Director & Cameraman: İlker Canikligil / Editing & Finishing: Emre Aypar – Makina / Music: Jingle Jungle

Since last December I was looking for an adequate project for EOS 5D MK II. Finally I’ve got the chance to work with 5D MK II on new Beko TV Spot for National Basketball League Sponsorship. Entire spot is shot with Canon EOS 5D MK II DSLR. I used EF 16-35 2.8L II lens at ISO 1600 but there is no noticeable grain in the final image. What a wonderful life!

Most of the travelling shots are done with PS Technik’s little wonder “Skater Mini” (very expensive gadget!)

Canon’s default picture styles are unnecessarily high contrast, over saturated and sharpened. I created a new profile with lowest possible values. I also had to control WB in every shot in order to get the look I was after… H.264 is not a good codec for color correction: So you need to be careful on the set.

I am extremely happy about the result. Dynamic range and contrast are very good but more importantly I just got the look I was looking for.

I think 5D Mk II made a great job out of it. Thanks Canon! But we still wait for the 25p option!

PS: 24p and 25p will be available by a firmware update in 2010 according to this press release by Canon.

21 Responses to “Beko + EOS 5D MK II + ilkerc!Beko TV Spot & 5D MK II


 • onur dedi ki:

  reklamın televizyonda oynatılabilmesi için 30 kareyi azalttınız mı post’ta daha sonra?

 • Aydın Ketenağ dedi ki:

  ben de yeni videoklibi MII ile çekmeyi tasarlıyorum, tv yayını için 30 sorununu nasıl aştınız hocam..

 • ilkerc dedi ki:

  30 sorunu senkron ses yoksa film kamerasiyla 30 fps cekmek gibi dusunulebilir. Yani normalden yavas oluyor butun hareketler…

  Senkron ses cekecekseniz (klip gibi) o zaman sarkiyi hizlandirmaniz gerekir.

 • Hakan Gül dedi ki:

  İlkercim Beko filmi çok iyi olmuş..ellerine sağlık..
  yinede master’ı bir ara seyretmek isterim
  bu web uyarlamaları pek hoşuma gitmiyor..
  yorumlarını ve notlarını sonuna kadar okudum.
  (EOS 7D geliyor bu arada)
  inşallah 25f beraber çekeriz..
  sevgiler
  HG

 • ilkay erkoç dedi ki:

  full hd reklam kanalı açılsa da izlesek elinize sağlık geniş açılarda fark belli oluyor

 • Shad dedi ki:

  Bence..
  en iyi filmlerinden biri, en iyi yazılarından biri..
  Tags: 5D, cesaret, ister..

 • onur dedi ki:

  bu videoyu izleyince düşündüm de, sizce siyahların siyah olması ne kadar önemli ya da ne gibi durumlarda buna önem vermek gerekir?

 • Ulas dedi ki:

  Benim tek merak ettiğim ve şüphe ile yaklaştığım,7D’nin bukadar güzel görüntüler üretebilip üretemeceğidir.Full frame farkını nekadar düzgün lensler kullanırsak kullanalım,7D’de hissedecekmiyiz acaba..Film güzel,emeğinize sağlık…

 • Ulas dedi ki:

  Evet sanırım sorumun cevabını buldum, 5D ile karşılaştırma yapan kardeşimiz Philip, şu cevabı vermiş; ”The 7d is a bit noisier, not enormously but noticeably in all ISOs”.

 • DoPDodo dedi ki:

  Yönetmenlik bişey görünmüyor. Bence bu filmi doğrudan bir görüntü yönetmenine verselerdi daha iyi olurdu 🙂 Ellerine sağlık, gerçekten cesur bir adım.

 • ilkerc dedi ki:

  @Dodo 🙂 dodo hakli olabilirsin. Acikcasi ben yonetmenlik, goruntu yonetmenligi, kurguculuk vs gibi ayrimlari pek umursamiyorum aslina bakarsan… Bence bu is bir butun ve isimiz “filmcilik” diye dusunuyorum.

  @Onur: Siyahlar senin monitorunde siyah gorunmuyor mu? biraz yukarida tuttuk bilerek ama cok ciddi bir sey degildi.

  @Shad: Sagol kardesim…

  @Ulas: 7D yi kurcalamadim ama 5D deki tam boy algilayicinin havasi baskadir tabi ki…

 • Ulas dedi ki:

  @İlker : Sanırım dört gözle beklediğiniz 5D 24-25p özelliği gelmek üzere,birde Sony’in bugün hpx300 kicker bir ürün açıklanması bekleniyormuş..aahh rumors:))

  http://www.fxguide.com/qt/1661/new-5dmii-1d-news-from-canon

 • Ethem dedi ki:

  Hepimize hayırlı olsun…
  Canon 5D Mark II New Firmware 25P özelliği ile geliyor…

  http://www.fxguide.com/qt/1661/new-5dmii-1d-news-from-canon

 • ilkerc dedi ki:

  Evet once inanamadim ama Canon da durumu resmi olarak aciklamis:

  http://www.canon-europe.com/About_Us/Press_Centre/Press_Releases/Consumer/Cameras_Accessories/EOS_5D_MarkII_Media_Alert.asp?source=rss

  cumle aleme hayirli olsun 🙂

 • raytrace nomad dedi ki:

  “London, 20 October 2009 â?? Canon today announces that it is currently developing a firmware update to the EOS 5D Mark II to enable the recording of high definition 1080p video at 24 and 25fps. The decision to develop new firmware to support these features has been taken following feedback received from cinematographers and photographers.”

  Ilker bey oncelikle ellerinize saglik , ellerimizdeki ekipmanin boyle profesyonel islerdede kullanilabilir oldugunu gormek cok guzel.

  Merak ettigim bir konu var. 5D’yi nasil bir platform uzerinde hareket ettirdiniz ? Stedicam benzeri bir cozum kullandiniz mi ?

 • serkan dedi ki:

  5d ile cekilmis reklam filminin altina 1d M4 ile cekilmis kisa film…

  http://gizmodo.com/5385446/canon-1d-mark-iv-the-5000-new-king-of-cameras

 • zafer dedi ki:

  süper bi haber bu, canon tabir yerindeyse it olalı bi kurt tuttu: ) peki bu firmware ne zaman çıkacakmış, ne zaman bu mucizeden yararlanabileceğiz: ) bir de ilker hocam bu firmwire mark 2 nin kurgu sorununa ne derece katkıda bulunur?

 • emre dedi ki:

  hayirli olsun gercekten :))

 • ilkerc dedi ki:

  Firmware 2010 un “ilk yarisinda” cikacakmis. Bu da Canon’un 7D satislarini bekleyecegi anlamina geliyor. Yeteri kadar 7D sattiktan sonra cikaracaklardir…

  🙂

 • Şirek Kaç dedi ki:

  Şu cihaz ilginizi çekebilir: http://www.electricfilms.net.au

  Mark2 ile Sony Betacam’i birleştirerek elde etmişler. Güzel görünüyor.

 • osman siewertsen dedi ki:

  gene ofisteyim

  birkaç aylık bir iş,şimdi daha iyi görebiliyorum bir takım şeyleri : )

  pro şirketlerinin bazen yabancı D.O.P larla çalışma nedenleri keşke,bakış açısı veya farklı atmosferleri yaratma nedenleri birincil gelse…

  Genelde,bir çok yönetmen bu ecnebilere çıtlarını bile çıkaramıyorlar..çünkü yemiyor!!!!

  haaa yönetmen olarak setin hakkını verenleride biliyoruz…

  food çekiyor,nasılsa ingiliz dop kotarır,kurulalım kombonun başına,ee bi de yakın alalım,gülüyorum ben bunlara

  gereksiz kalabalıklara da katılıyorum,ellerinde iphone sette ciyaklayan dişilerden de nefret ediyorum !!!!

  sanki uzaya adam yolluyorlar…

  lowcost işler daha sakin,daha kreatif,abuk sabuk storyboardlar olmayınca çok daha keyifli işler çıkıyor…

  sinan çetin boşuna yırtıp atmıyor…

  aylar sonra bir yorum belki ama,resimler çivi gibi !!!!

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube