5D MK III?5D MK III?

5D MK II üç yaşına geldi. Artık yeni bir sürüm beklemek normal. 5D’nin (sektor agziyla “mark II”) bir sürü problemine karşılık hala çok iyi olduğunu kabul etmeliyiz. Yine de düzeltilmesi beklenen bir çok şey var.

Peki yeni 5D’den neler bekliyorum?

* Daha Fazla Megapixel: Bunun yerine daha yüksek dinamik aralık tercih ederdim ama Canon’un eğilimi megapixel artırmak olacaktır. 28 veya 32 mp beklenebilir.

* Yüksek kare: Saniyede 60 kareye kesin gözüyle bakabiliriz. Bunu 7D den farklı olarak 1080’de yapması da beklenebilir. Bana sorsalar “keşke 120 fps olsa” derdim ama pek ihtimal vermiyorum. Bunu için yeni bir codec gerekir.

* RAW Video: Çok iyi olurdu ama buna da pek ihtimal vermiyorum. Bu yükseklikte veri hızını kaldıracak kart var mı piyasada? RED bile böyle bir şey yapmıyor (RED dosyaları sıkıştırılmış video içeriyor). Hal böyleyken Canon’un yapması beklenemez ama olsun hayal etmekten bir zarar gelmez. Buna bağlı olarak h264 yerine başka bir codec kullanılabilir mi? Evet olabilir. Özellikle Canon’un yeni kameralarında kullandığı 4:2:2 MPeg2 codec e geçebilirler diye düşünüyorum.

* Hareketli OLED Ekran: Hareketli ekran iyi bir özellik ama 5 serisine koyarlar mi emin değilim. Nedense daha amatör bir hava veriyor. Oled yıllardır hep istenen bir şey. Umarım bu sefer olur.

* Wifi: Bu da çok iyi olurdu. Artık her tür elektronik aletin wifi desteği varken kameraların olmaması saçmalık.

* Daha yüksek ASA: 1600 ASA ve ötesi problemliydi 5D MK II’de. Bu konuda bir gelişme olması gerekiyor.Büyük olasılıklar 1600 ASA eski 800 ASA gibi olacaktır. Yani 1 fstop luk bir iyileşme olabilir.

* Autofocus: 5D MK II’nin en kötü özelliği buydu. EOS 40D’de bile çok daha iyi bir netlik sistemi vardı. Yeni 5D’de ilk düzeltilmesi gereken şey de bu herhalde.

* Rolling Shutter ve Moiré: Bu sorunların yeni işlemciler ve algılayıcılarla çözülmesini bekliyorum.

* HDR Video: Hiç sanmıyorum ama umarım yanılırım : )

Bunların neredeyse hepsi teknik olarak gayet makul özellikler ancak tabi Canon epeydir 1Ds serisini de yenilemedi. Şimdi bütün bu özelliklere sahip bir Mark III çıkarsalar yeni 1Ds’e ne kalacak?

Sözün kısası yeni 5D MK III beklendiği gibi çok büyük yenilikler getirmeyebilir. Peki her şeye rağmen koşup birer tane alacak miyiz? Büyük olasılıkla evet!

Peki ne zaman? Canon’un bu günlerde bir duyuru yapması bekleniyor ama bu duyuru 5d ile ilgili olmayacak da deniyor. Sanırım yeni 5D için bir yıl daha bekleyebiliriz.

5 Responses to “5D MK III?5D MK III?


 • onur birol dedi ki:

  Aslında en büyük sorunlardan bir tanesi video kaydını 12 dakikada bir durdurması. Bunu da çözerlerse çok iyi olur MK III’de. Birde EF-S lens desteği olur mu ki acaba?

 • schizophrenia dedi ki:

  videodan çok fotoğraf için kullanan birisi olarak şu netlik sistemi ve ışık ölçüm sistemini bir an evvel yenilemelerini temenni ediyorum.
  bugün(18 ekim) yapılacak duyuruda da bir 5d güncellemesi görmeyeceğiz muhtemelen, sanırım 2012 ilk çeyreği ya da nikon d700 güncellemesi bekleniyor.

 • Canon mühendislerinin, müşteri eğilimlerini gözardı etmeden çalışacaklarını düşünmüyorum.
  Bence, kesin olacak olan megapiksel artışının yanında, video özelliklerini iyileştirecekler.
  Yani değişimin büyük kısmını, video özelliklerinden bekliyorum.
  Talep bu yönde.

 • Aykut dedi ki:

  Canon pazarlama stratejisi gereği biraz yavaş davranıyor yeni ürünlerde. Sony bu süre zarfında piyasadaki açıkları iyi bir şekilde kapatmayı başardı bence. F3 olsun, FS100 olsun hatta kompakt makinesi NEX 5N (Dynamic Range’i GH2’den bile iyi) olsun. F65’e de 55 bin Euro fiyat biçmiş diye okumuştum yabancı bir forumda. O da Alexa ve Red’e çelme takmak için olsa gerek..

  Ben yavaş da olsa Canon’dan güzel sürprizler bekliyorum. MKIII’den beklentilerime gelirsek de:

  – MKIII Digic5 işlemci kullanacaktır büyük ihtimal ki Digic5’li ilk görüntüler forumlara düştü. Sanırım aliasing ve moire konusunda bize epey faydası dokunacak: http://bit.ly/oBlQYa
  – Kulaklık için bir 3.5mm jack hiç fena olmaz.
  – OLED ekran da hiç fena olmayacaktır.
  – Kamera içi görüntü sabitleyicisi. Sony A77’de var mesela.

  Bunların haricinde benim için kameranın en önemli özellikleri dinamik aralığı ve ISO performansı en önemli kriterler. Umarım o konuda da güzel haberler alırız.

 • Burç dedi ki:

  Prores 10 bit 4:4:4 ya da 4:2:2 çekebilse güzel olurdu. Şu anda renklerle oynarken problem olabiliyor.

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube