2012 Tahminleri2012 Tahminleri

Şurada 2010 yılına ait tahminlerimi yazmıştım. Bazılarını tutturmuşum ama mesela Canon beni yanıltıp 2011’de yapti EF video kamerasını.

Gelelim 2012 tahminlerime. Tabi bunlar sadece tahmin. Alım satım kararlarınızı buna göre vermenizi öneremem : )

* Kolaydan başlarsak 5D MK III 2012’nin Eylül ayında duyurulabilir. Fakat Canon’un aynı zamanda bir cine DSLR çıkarmak istediğini biliyoruz. Bu durumda 5d MK III  hayal ettiğimiz kadar gelişmiş video özellikleri taşımayabilir. 1Dx deki megapiksel açısından geri adım (18 MP) bazı profesyoneller arasında hoşnutsuzluk yarattı. Buna göre belki de 5d MK II 32 – 36 MP olabilir.

* Canon’un yeni S35 kamerası EOS 300C iyi satacak (özellikle Amerika’da) fakat Canon bu seride başka kameralar da çıkaracak. Yavaş hareket eden bir şirket oldukları için o kameralar 2013’e kalır diye düşünüyorum. EOS 300C şu haliyle pahalı. Belki bir miktar fiyat düşürebilirler.

* Alt seride 7D MK II – 70D – 700D gibi kameralar beklenebilir. Bu da 1Dx’in kırpılmış bir hali olacaktır doğal olarak. 7D mk II nin olacağına ihtimal vermiyorum. Bence 7D’nin devamı olmayacak.

* Sony’nin F3’ü iyi bir kamera ve Sony’de boş durmayacaktır. F3 için yeni mercekler çıkabilir.

* Af101 ne yazık ki yanlış bir kamera ve gördüğüm kadarıyla iyi satmıyor. Panasonic yeni bir şey yapsa iyi olur ama onlar da çok hızlı değiller.

* Bence en büyük değişim amatör fotoğraf alanında oluyor. Iphone 4s’in kamerası gayet iyi. Hatta 4’teki kamera da iyiydi. Instamatic gibi başarılı uygulamalar ve destek uygulamaları sayesinde artik elinizin altında sadece kamera değil küçük bir fotoğraf işleme sistemi var. Gerçi kullanılan efektler bazen epey zevksiz ama hızla gelişecektir. Iphone ve turevlerinin işlemci gücü hızla artıyor. Bu durumda pocket cam denen aletlere kimin ihtiyacı var ki? Bence pocket cam satışları önümüzdeki yıllarda hızla düşecek.

* Dünyada Alexa ve RED arasındaki savaş son hızla devam edecek (Alexa’nin yükseltimle 120 kareye çıkacağı duyuruldu) Türkiye’de Alexa kesin olarak galip geldi ne yazık ki çünkü Alexa’nın “kutudan çıktığı gibi” daha iyi görüntü verdiği konusunda herkes hem fikir. RED ile çekerseniz post sırasında daha fazla uğraşmanız gerekebiliyor.

* Ipad 3 çıkacak. Aletin 2048*1500 gibi bir çözünürlükte LED ekrana sahip olması bekleniyor. Sinemacılar için müthiş bir deneyim olacak. Tabi örneğin EOS kameraların hala Ipad ile kontrol edilememesi nasıl bir akılsızlıktır anlamak mümkün değil.

Herkese iyi seneler!

4 Responses to “2012 Tahminleri2012 Tahminleri


 • ilker ilgen dedi ki:

  Açık havada uydulardan video ve fotoğraf desteği kişiye özel bir hale getirilebilir. SEvgilinize sarılıp elinizdeki cep telefonunun düğmesine basıp çekebiliriz. Hemde sahip olamayacağımız kadar geniş alan ile:)))

  Linkteki video ilginizi çekebilir. Saniyede 1 trilyon frame ile ışığın geliş ve gidişinin video su çekilmiş. Sağlık dahil birçok alanda kullanılması için araştırmalar devam ediyor.

 • osman siewertsen dedi ki:

  benim 2012’deki en büyük beklentim…lowcost solution’ların dahada ilerlemesi olacak…dünyadaki ekonomik gidişat ve viral işler bu segmenti dahada büyütecek bence….mecburiyetler söz konusu,biz geçen sene sadece bu segmentle yürüdük…kar-zarar dengesi açısından küçük bir karla öndeyiz ki çok zorlandığımız zamanlar oldu ama yürüyoruz..domino taşlarını hareket ettirmeye başlamamız bile bizi amacımıza ulaştırdı…bu sene bu ivmenin dahada artacağını düşünüyoruz..schneider cinexenar’a 18mm’nin eklenmesi ile 2012 hedeflerimiz ilk çeyrekten itibaren hareketlenir…

  f3 Türkiyede çok başarılı olamadı 2011’in son çeyreğine kadar,kayıtçı dedik ilk baştan,birçok kiralama firması aylar sonra bu iş akışına geçmeye başladılar,ama f3’ün adı çıkmıştı bir kere ,eski jenerasyon lensleri bu kameralarda kullanmaya çalıştılar,hayır demiştik ve bir kere daha maalesef haklı çıktık….ama bu segmente devam diyoruz….

  af101,aslında türk film piyasanın çok alışacağı bir ürün değil desek daha doğru olur…ama o kamera’da olympus zuiko zoomlarla kendi fiyat dengesinde harika sonuçlar alan bir ürün ki,özellikle kuzey avrupa’da bin adetin üzerine varan satışlara ulaştı…

  hi-end kameralar,doğru bütçelerinde yerlerini bulacak…bugün türkiye’de bu sayının normalin çok üstünde olduğunu düşünüyorum…

  c300’de herkesin şikayet ettiği nokta yüksek satış fiyatı,EF mountlu modeli bence daha çok satar…

  son olarak bu seneki NAB fuarında çok yeni şeylerle tanışmaya hazır olacağız…herkes süprizlere hazırlanıyor,özellikle NAB’dan sonra efsanevi zeiss ultra prime serisi,yerini 5K bir seriye bırakmaya hazırlanıyor,sanırım yeni hypelara hazır olma zamanı….

  panasonic için artık digital cinematography çok sağlam bir pazar değil,bu seneden itibaren broadcast dünyasındaki ağırlığını dahada hissettirecek…avcultra muhteşem bir kodek,25 MBPS’ten başlayıp 400 MBPS’a kadar uzanan bu yeni jenerasyon kodek sanıyorum rakipsiz olmaya aday,4.4.4 iş akışı ile ilgili quantel’le ortak çalışmalarınıda bu sene son kullanıcılar görecekler,ama panasonic büyük show’unu londra olimpiyatlarında gösterecek…

 • Yasin kose dedi ki:

  2012 tahminlerine litepanels i eklemek istiyorum. Uygulamadaki kolayligi renk isisi v.b nedenlerle hem yatirimcilarinin hemde kullanicilarinin yuzunu guldurecektir.

 • iskender dedi ki:

  güzel bir yazı olmuş bilinçsiz okumamak lazım sonra beklenti içine girmeyin(: 5D MK III çok merak ediyorum mk II yi satıp hemen alırmısınız, cevap evet ise hangi özellik size MK II yi hemen verip III aldırır mesela, blog unuz çok güzel ve yararlı

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube