Sony’den Yeni Bir Fikir: QXSony’den Yeni Bir Fikir: QX

QX10Epeydir konuşulan yeni kamera konsepti QX10 ve 100 olarak iki modelle ortaya çıktı.

Sony’nin bu iddiali ve bence parlak (ama tutmayacak) fikri temelde yalnızca bir akıllı telefonla birlikte çalışabilen bir algılayıcı ve lens ikilisinden oluşuyor.

Kısaca kamerayı akıllı telefona iliştiriyorsunuz ve Wifi/NFC sayesinde 1 inch buyuklugunde duzgun bir algılayıcıya ve Carl Zeiss’dan 1.8 diyaframa sahip, optik zoom’u da olan bir merceğe kavuşuyorsunuz.

Ne diyelim? Klasik bir Sony girişimi: Her zamanki gibi en deneysel ve iddali işleri yapan Sony oluyor ne yazik ki buyuk olasilikla ekmeğini Samsung ve Apple yerler ileride : )

500 USD fiyatlı üst model QX100 ve 250 USD’lik kırpılmış QX10 arasında tercih yapılabiliyor. QX100’un algılayıcısı (20 MP) ve merceği daha iyi diğerinin ise daha yüksek zoom seçeneği var. Her ikisi de HD video kaydedebiliyor.

Böylece aslında kamera dediğimiz şeyin de değişimine tanık oluyoruz. Bu blogda hep söylediğim gibi kamera aslında bir bilgisayar olma yolunda hizla ilerliyor.

Alınır mı? Olabilir. Çok tutar mı? Sanmıyorum. Özellikle 500 dolarlık fiyatı ve yanında akıllı telefon gerektirmesi gerçek fiyatını yükseltiyor ama yine de meraklılar için ilginç bir gadget olduğu kesin!

Şuradan bakılabilir.

2 Responses to “Sony’den Yeni Bir Fikir: QXSony’den Yeni Bir Fikir: QX


 • Ahmet Karatas dedi ki:

  DSLR fotograf makinelerinin video cekeceginin duyurulmasindan bu yana, beni en cok heyecanlandiran haber, Sony’in bu aleti uretmis olmasi oldu.

 • osman siewertsen dedi ki:

  Insanlar kompakt, yer tutmayan ürünler istiyorlar hayatlarında artık.en basiti müzik seti diye bir şey kalmadı hayatımızda..
  Beat’in minnacık hi-fi sistemleri ve kulaklıkları buna en güzel örnek Adamlar sildi süpürdü ortalığı…bir kaç yüz euroya şahane ses kalitesine ulaşmak güzel birşey…cep telefonunda da zoom harika bir özellik..en iyi fotolar makine yanımızda yokken kaçanlar değil mi : )
  Ve cep telefonları giderek daha çok özellige sahip oluyor, bir de şarj süresini uzatsalar

  Yaşasın minimalizm ve konfor !!!!

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube