DJI X5r ve Kamera Almamak İçin Harika Bir Dönem!

zenmuse-x5s-972ac961e8502f6e861ac31761881dd4

Bir önceki yazımda Phantom 3’ün sıkıştırmasından yakınmıştım. Yazının hemen ardından DJI Inspire 1 modeli için iki yeni kamera duyurdu: X5s ve X5r

Inspire One Phantom’a göre daha gelişmiş ve iki kullanıcı gerektiren bir drone fakat kamerası Phantom 3 ile aynıydı. Aradaki fiyat farkı ve büyüklük Phantom 3’ü çok daha makul bir seçenek yapıyordu.

Bu kameralarla durum değişti. Yeni duyurulan bu modeller Micro 4:3 algılayıcı kullanıyorlar ve mercek seçenekleri var. Ayrıca esas şaşırtıcı haber X5r modelinin 4K Raw video kaydı yapabiliyor olması. Bu aslında epeydir beklediğim bir gelişmeydi ancak biraz hızlı oldu.

Bu haber sadece dronelarla ilgilenenler için değil görüntü işleriyle uğraşan herkes için iki açıdan yeni bir dönemi işaret ediyor: Birincisi artık sadece HD çeken bir kamera almak kesinlikle yanlış bir yatırım. 4K geldi. Hatta 6K’ya hazırlanmakta yarar var (gösterim 4K olacaksa kameranın bunun üzerinde olması tercih edilir). Bu noktada sırası gelmişken örneğin Canon’un bir sonraki 5D’ye 4K özelliği koymamak gibi bir hata yapacağını sanmıyorum. Zaten Sony A7S II gibi son derece ciddi rakip çıkarmışken bu herhalde Canon’un intiharı olurdu ama tabi Canon bu ne yapacağı belli olmaz.

İkincisi artık RAW yani ham video kaydı yapmayan bir kamera almak da eskisi kadar iyi bir yatırım değil. Elbette RAW çok büyük bir veri transfer hızı istiyor, dev dosya boyutlarıyla uğraşmak zorundasınız ve renk düzenleme de herkesin yapabileceği kolay bir iş değil fakat yine de ciddi bir şey çekecekseniz bunun h264 le yapılması pek kabul edilebilir değil bu devirde.

DJI’in X5r kamerası kendi üzerindeki 512 MB lik SSD’ye kayıt yapıyor ama aynı anda h264 sıkıştırmasıyla drone üzerindeki Micro SD karta da yazıyor. Böylece elinizde hem ham kayıt, hem proxy olarak kullanabileceğiniz mp4 dosyaları oluyor. Hayırlı bir girişim.

Yeni bir Inspire 1 ve X5r almak isterseniz 8000 dolar harcamanız gerekecek. Tabi 8000 dolar gökte uçan, 4K RAW kayıt yapabilen bir kamera için aslında ucuz olmakla birlikte aynı nedenle de pahalı! Suya düşerseniz 8000 dolarınızla vedalaştınız demektir! X5s modeliyse RAW çekmiyor ve fiyatı drone ile birlikte 5500 USD.

Elinde Inspire 1 olanlar da X5r’yi tahminen 5000 USD gibi bir fiyatla alıp kullanabilecekler. Tabi böyle bakınca örneğin URSA Mini ile aynı fiyata satılan bir kameradan söz ediyoruz. Kısaca nereden baktığınıza bağlı olarak alet pahalı ve ucuz olabiliyor.

Her şekilde görüntü teknolojileri gittikçe artan bir hızla değişiyor. Kısaca “kamera almamak” için en iyi dönemdeyiz yine!!

7 Responses to “DJI X5r ve Kamera Almamak İçin Harika Bir Dönem!”


 • Eskici dedi ki:

  Hey gidi hey, bir ay geçmiş sıfır yorum…

 • ilkerc dedi ki:

  Boyle daha iyi degil mi : ) Sakin.

 • yasir doğan dedi ki:

  Eski bol yorumlu, tartışmalı, çalkantılı günleri özledik 🙂 Herhalde Birdman 2 çekilirse ortalık yıkılacak burada 🙂

  Bu konunun altında sıfır yorum olmasının bir sebebi sanırım şu; hava çekimiyle ilgili oluşan yeni teknik grup aslında sektörün içinde bulunan görüntü ile ilgili veya teknik meselelerle ilgili çalışan profesyonellerden büyük ölçüde ayrı kişiler. Hobi seviyesinde ve yarı amatör seviyede bu oyuncaklarla uğraşanlar sektör içinde boşluğu değerlendirerek farklı bir disiplin oluşturdu gibi kanımca.

 • ilkerc dedi ki:

  🙂 dogru. Zaten bakiyorum birisi Phantom 3 aliyor, abartmiyorum 1 hafta sonra Hasan Mercan Aerial Video Productions diye cikiyor 🙂

 • Bilinmeyen dedi ki:

  Ben 4k bir kamera almak istiyorum ancak bütçem 2000-3000 lira civarında. Ne alabilirim?

 • ilkerc dedi ki:

  O fiyat aralığında bildiğim tek kamera Iphone 6s

 • Alea dedi ki:

  2000-3000’lik bir bütçe ile küçük GH4, cep herkülü Panasonic G7 alıp UHD 4K (100 MBit) çekim yapılabilir. Panasonic, Sony ve Samsung Canon’a göre çok ileride. Ayrıca Samsung NX1 de body olarak 2800 civarına bulunabiliyor Türkiye’de. O da 4K çekim yapıyor.

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube