Blogun 10. Yılı

Şuradan da görebileceğiniz gibi bu blog Türkiye’nin en eski bloglarında biri. 2007’de başlamıştım yazmaya. Yıllar içinde hem bloglar genel olarak eski heyecanlarini kaybetti hem iş yavaş yavaş Vloga doğru kaydı. Hem de ben eski disiplinimi kaybettim.

Video işinden biraz vakitsizlikten biraz üşengeçlikten (çünkü epey emek istiyor) uzak duruyordum.

Sonunda IFA‘daki ekiple yukarıdaki seriyi yapmaya başladık. Bana yıllar içinde sorulan türlü türlü sorulardan bir derleme olarak görülebilir. Eğlenceli de olmasına özen gösterdik zira içinde eğlence olmayan bir şeye yer yok bu yüzyılda : )

Blog da devam edecek elbette ama 10. yılda böyle bir değişiklik iyi gelir diye düşünüyorum.

 

9 Responses to “Blogun 10. Yılı”


 • Mehmet yılmaz dedi ki:

  Sizi ekranlarda görmek bi harika 🙂
  İlker hocam süper olmuş bunu bekleriz..
  Ee 10. Yılımız hayırlı olsun!

  Ben sizi 2008 yada 2009 🙂 dan beri takip ediyorum ve hemen hemen ozamandan beri sizi haftada birkaç kez “acaba ilker canikligil ne yazmış” diye bakmadan geçemiyorum 🙂 öyleki teknoloji aşığı biri olarak burayı es geçmek benim için bir eksiklikti diye düşündüm hep.. Hala öğreniyoruz hepimiz.. Bilgi paylaştıkça çoğalır.. Dijital vidyo ile sinema kitabınızın ilk baskısını bitirdim..scope okumayı ordan öğrendim.. Bana kattığınız bir çok teknik bilgi beni teknik yönetmen yaptı.. Ama klasik bir sözdür, amatör ruhu kaybeymeden nacizane görüntü yönetmenliğide yapmaktayım.. Öğreneceğimiz daha çok şey var..
  İyi çalışmalar değerli hocam
  sevgiler..

 • schizophrenia dedi ki:

  ilker 10. yılın kutlu olsun; her ne kadar vlogların çok keyifli olsa da umarım daha sık yazarsın.

 • ilkerc dedi ki:

  🙂 Sagol. En sadik okurumsun.

 • Ferman Quliyev dedi ki:

  Merhaba hocam. Bu sinema olayında basılmış eğitim ve ya yol gösterme amaçlı kitaplar hem bir şey dikkatimi çekmişdir. Neden o kadar güçlü yönemtmenlerin, senaristlerin mesela Nolan, James Cameron ve ya akıla gelebilecek diğer insanlar, neden bunlar nasıl yönetmen olunur diye bir kitap yazmıyorlar da, diğer çok tanınamamış, belki de hiç büyük bir projede çalışmamış birileri nasıl senaryo yazılır, nasıl film çekilir, nasıl iyi aktör olunur ve s. gibi kitaplar yazıyorlar. Bu işi kitaplarla öğrenmek doğru bir şeymi, bu sektörde kitap ne işe yarar? Çok merak ettim, cevaplarsanız sevinirim.

 • ilkerc dedi ki:

  Nolan ve Cameron’un kitap yazacak vakti yoktur. Vakitleri olsa da boyle bir sey yapmak onlar için sacma olurdu. Ona harcayacaklari zamanda gidip bir film daha cekerlerdi : )

  Kitap yazan insanlarin Nolan veya Cameron capinda isler yapmamis olmalari onlarin yanlis seyler soyledikleri anlamina gelmez. Sinema kitaplardan ogrenilebilir mi? Evet ve Hayir. Tabi ki bir noktada okuduklarinizi denemeniz gerekir.

 • Ferman Quliyev dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim, takipteyim herzaman

 • kollu bariyer dedi ki:

  yolunuz açık olsun

 • Evren Soyuçok dedi ki:

  Öncelikle 10. yılını kutlarım İlker, Türkçe içerikli bloglar için değerli bir blogsun. Yazında da linklediğin İlk Türk Türkçe Bloglar listesinin yeni güncellemesi için listedeki blogları tek tek kontrol ediyordum. Malum 6 ay güncellenmeyen bloglar, listeden düşüyor. Vloglarını takip ediyorum bu arada 😉 Şubattan beri de blogunun güncellenmemiş olması ortada bir ihmalin olduğunu gösteriyor 😉 Yaz lütfen, sevgiler.

 • ilkerc dedi ki:

  : ) tesekkurler evren. listeden dusmemek icin elimden geleni yapacagim.

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube