İspanya’da Yağmur – Youtube Premiere!

IFA’da öğrencilerle birlikte çektiğimiz “İspanya’da Yağmur” adlı kısa film yarın (7 Aralık 2018) 16:00’da Youtube’un yeni özelliği Premiere (ilk gösterim) sistemiyle “sanal gala” yaparak gösterime giriyor. Gösterim sayfasında canlı konuşma odası da olacak ve gösterim saatinden önce ben de orada olacağım.

Başta ben de Nazım gibi Youtube’da film göstermeye karşıydım. “Filmler mutlaka sinemada gösterilmelidir” diyordum ama geçen iki senede yaşadığım deneyimlerden sonra festival kapısı aşındırmaktan vazgeçtim diyebilirim. Tabi hala filmlerin sinemada izlenmesi gerektiğine inananlar vardır ve haklı da olabilirler ancak gerçekçi olursak sonuçta önemli olan filmin insanlara ulaşmasıysa Youtube ve benzerleri daha makul görünüyor.

Açıkçası bence festivaller de eski önemlerini kaybettiler. Daha doğrusu rekabet o kadar fazla ki iş bir tür oyuna ve ticarete dönüşmüş durumda. İstatistiksel olarak on binlerce filmin arasından 80-100 filmin arasına seçilmeye çalışmak ve bu başarılsa bile sadece bir kaç bin kişinin izleyeceği bir platformla vakit ve para ve umut kaybetmek çok akılcı görünmüyor (en azından benim gibi aşırı düşük bütçeli işler yapan biri için)

Kısaca “İspanya’da Yağmur” 9 dakikalık bir deneme sayılabilir. Elbette finans olmadıkça bu tür işleri uzun vadede sürdürülebilir kılmak imkansız ama zamanın ruhu da değişiyor diyebilirim. Yakında daha fazla projenin kitlesel fonlama ile yapılması ve net üzerinden dolaşıma girmesi beklenebilir.

Film için karşılık beklemeden destek olan oyuncularımız Melis Kolçak ve Anıl Çağlar Tel, yapımcı Veysi Sala, kameraman ve marangoz Nazım Yılmaz, IFA öğrencileri Fatma, Arzu, Sibel, Post prodüksiyon için Emre Aypar ve Otomat, kamera ekipmanı için Yasin Eksi ve Dijitalist, Göker Gören, Hüseyin Acar, robot dublajı için Murat Şen ve Ayşegül Bingöl’e, ses miksajı için Celal Kıvanç’a ve unuttuğum herkese teşekkürler.

2 Responses to “İspanya’da Yağmur – Youtube Premiere!”


 • H Taylan Albayrak dedi ki:

  İlker Abi Merhaba,

  Öncelikle izlenesi bir film olmuş size ve emektar herkese teşekkürler.

  Sonralıkla ufak iki notum var 5:05 ve 6:00 arası erkek oyuncu biraz gözümü ve kulağımı rahatsız etti. ‘Hadii… yine sarkastik konuş bakalım’ dahil izlerken oyuncu adına utandım. Onun dışında film, oyuncular başarılıydı fazlasını görmek isteriz :)

  Genel olarak gerçekçi tavrınızı seviyorum, ama buna ve finans vurgunuza istinaden izninizle iki sorum olacak. Ã?nlü bir yönetmen amca ‘Kimse imkansızlıklardan bahsetmesin, kameralar cebe kadar girdi, herkes film çekebilir’ demiş. Burada bu amca bize Amerika’nın ‘You can do it’ ini mi iteliyor? Bir yorumunuzu rica ediyorum.

  En az bütçeli filmlerde en çok gişeyi yapanlardan biri malumunuz PARANORMAL ACTIVITY, bizim, sizin ya da herhangi birinin böyle bir kurguyu böyle bir filmi ülke sinemasına itekleme şansı nedir merak ediyorum?

  Son olarak Nazım ve Veysi’yi kandırıp bir bölüm The Sopranos yorumlarsanız ya da bir kısmında ufak bir değinirseniz memnun, mutlu sizlere borçlu olurum. ( GOT’lar falan yokken The Sopranos vardı…) Bu ricama karşılık bulursam tüm haftasonu ekibin getir götür işlerinizi yaparım, finansal danışmanlık veririm ve işimde gerçekten iyiyim 😀

  Sevgiler & Selamlar,
  Taylan

 • gökhan güngör dedi ki:

  İlker Bey merhaba,

  Çok iyi bir kısa film olmuş,tebrikler. Kısa filmlerin festivallere hapsolmaması için çok güzel bir örnek. Devamının gelmesi dileğiyle.

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube