Kitap: “Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler”

mutluluk_optimistkapak2 “Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler”  (Stumbling on Happiness) ismi nedeniyle biraz talihsiz bir kitap. “The Secret”, “Mutlu Olmanın Bin Bir Yolu”, “Dost Kazanma Sanatı” gibi saçma sapan kitapları çağrıstırıyor. Oysa onlarla hiç bir ilgisi yok.

Bir sürü kitap okur, bir sürü film izleriz ama içlerinden çok azı gerçekten etki bırakır. Bu onlardan biri. Geçen yıl sevgili dostum Sinan’ın tavsiyesiyle İngilizce’sini okumuş ve blog da bir cümlede bahsetmiştim. Optimist  Yayım Dağıtım çok yerinde bir kararla kitabı Türkçe olarak çıkarmış ve daha da iyisi blogdaki yazımı görüp bana bir tane hediye kitap yollamışlar!

Sadede gelirsem, Harvard’lı Psikoloji Profesörü Daniel Gilbert’in kitabı nasıl mutlu olunacağını anlatmıyor. Onun yerine “mutluluk” algımızın nasıl çalıştığını bilimsel olarak ve son derece eğlenceli bir dille anlatıyor.

Gilbert insanı hayvandan ayıran en önemli şeyin insanın “geleceği düşünebilmesi” olduğunu iddia ediyor. Bu temel fark aslında bütün mutsuzlukların da kaynağı. Gilbert burada “Günü yaşayın, eğlenin” gibi bir ucuzluğa düşmeden başka bir yola sapıyor ve geleceği düşünürken kullandığımız psikolojik sistemin neden “her zaman” yanlış çalıştığını açıklıyor.

Hararetle tavsiye ederim. Yazarın konuyla ilgili bir konuşması da şuradan izlenebilir.

1 Response to “Kitap: “Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler””


  • ekin dedi ki:

    Merhabalar İlker Bey,
    Kitabı okumak istiyorum ancak her yerde tükenmiş olarak gözüküyor ve ikinci el olarak da temin edemedim. Kitabın türkçesi E kitap veya normal kitap olarak nereden bulunabilir yayın evinden de dönüş alamadım.Belki siz buradan yazarsanız yeni bir baskısı yayınlanır diye düşündüm 🙂

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube