Sony NX5eSony NX5e

Sony sıkıcı kameralarına bir yenisini eklemiş: Şirket NX5 adlı bu kamerayla (yanılmıyorsam) ilk defa AVCHD kullanıyor.

3 adet 1/3 inch EXMOR (ne demekse!) CMOS algılayıcıya sahip bu kamera yine Sony’nin müthiş icadı (!) touchscreen li bir LCD sunuyor (kim kamera ayarlarını bir ekrana dokunarak yapmak istiyor? Sanırım sadece Japonya’daki bir takım mühendisler!)

Kamera yine Sony’nin muazzam (!) memory stick kartlarını kullanıyor ama ek para verirseniz CF kartlara da kayıt yapabiliyormuş.

Sony gibi bir dev neden her elini attığını batırır gerçekten merak ediyorum: PS3 gibi harika bir aleti doğru dürüst kullanamıyorlar, cep telefonu konusunda sürekli hayal kırıklığı yaratıyorlar. Kameralarda inatla küçük algılayıcıda ve long GOP da israr ediyorlar. Şimdilik tek doğru yaptıkları iş DSLR sanırım.

Evet bugün Sony’ye çok yüklendim ama haklarını da vereyim: Kameranın en iyi tarafı 920 bin pixel lik 3.2 inchlik LCD’si ve 852*480 lik bakacı (uyuma Panasonic!). Sony LCD konusunda her zamanki gibi rakipsiz.

İşte böylece sıkıcı bir kamera daha seçeneklere eklenmiş oluyor. Şaka bir yana giriş seviyesi bir kamera olarak çok fena da değil. Tabi henüz fiyatı açıklanmadı. Açık rakibi daha önce testini yaptığım HMC151.

Daha fazla bilgi için şuraya bakabilirsiniz.

10 Responses to “Sony NX5eSony NX5e


 • Oytun Orgül dedi ki:

  Ayrıca, yanılmıyorsam entegre GPS’e sahip ilk profesyonel video kamera olma özelliğini de taşıyor. Gereksiz gibi görünebilir ama ufak ekipler tarafından farklı coğrafyalarda ve uzun sürede çekilen belgesellerde yararlı olabilir kanımca. Zira bazı zamanlarda sahadaki kişilerle post prodüksiyondaki kişiler birbirleri ile çok alakasız olabiliyor ve bu da bazı hatalara neden olabiliyor.
  Bir de SONY’nin HVR-Z5 platformunda çıkardığı üçüncü kamera bu. Aynı platformda bir de PD-175 adında “sıkıcı” bir DVCAM kamera bulunuyor. Ben pek kullanışlı bulmadım Z5’i ama sanırım Japon mühendisler çok sevmişler bu dizaynı.
  Bu arada, aletin Singapur satış fiyatı 4400$.

 • Muhabir dedi ki:

  Oytun bey yorumunuzda adı geçen PD-175 bilindiği üzere PD-170’in üst modeli oluyor. Özellikle muhabirlerin seçimi olan bu modeller dayanıklılığı ile gerçekten bizim tercih ettiğimiz ilk kamera modeli oluyor. Kamera sıkıcı olabilir ama zor şartlarda biz habercilere vermiş olduğu yüksek performans unutulmamalıdır. PD 175 veya 170 ne kadar sıkıcı modeller olursa olsun habercilerin tartışmasız gözbebeği olan kamera modelleridir.

  Saygılar…

 • Anıl dedi ki:

  EXMOR CMOS, benim öğdendiğim kadarıyla düşük ışık koşullarında da iyi performans sağlıyormuş.

 • temmuz dedi ki:

  Sony A1’in LCD’si de touchscreen’lidir. Gerçi o küçük. Ama iyi çalışıyor. Bunun gövdesinde daha çok yer var, ayarlarının o kadar da touchscreen’e bırakıldığını sanmıyorum.

 • ilkerc dedi ki:

  Gecen gun Dogubank’ta gordum kamerayi. Garip sekilde guzel gorunuyordu. Malzemesi farkliydi diger Sony lerden…

 • Oğuz Namlı dedi ki:

  Ne alacağımı hala bilmiyorum, günlerdir sitenin sayfalarını geziyorum İlker. Dağlarda atmacanın ava yakalanışlarını çekeceğim. Kasetsiz, 1920×1080, 3CMOS lazım.
  Bu kamerada bana cazip geliyor. Bakalım ne alacağım bende bilmiorum…

 • ilkerc dedi ki:

  Selam Oguz. Yukaridaki adreste NX5 ile cekilmis slomo videolar var. Yalniz buffer sadece 3 sn imis. Sanirim bu size yetmez.

 • Gerçekçi dedi ki:

  NX5 pahalı aile kamerası işe yaramaz

 • Xudisa.Com dedi ki:

  NX5 Broadcast bir kamera. Filtre çapının genişliği ile karanlık ortamlar için de ideal. Çok iş yapacak gibi…

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube