5D Mark III ile Bir Kaç Gün Daha5D Mark III ile Bir Kaç Gün Daha

“Almam etmem” derken yine dayanamadım ve 5D MK III aldım. Tabi bu alımı kendime doğrulamam gerekiyordu : )

Geçen seferki test profesyonel bir ortamda değildi. Bu defa bir kaç günlük uzunca bir işte 3. kamera yaparak 5D MK III’u sahada test etme şansı buldum. Daha önce fark etmediğim bazı incelikler var.

** Movie ve Liveview seçeneklerinin ayrılmış olması ve video çekimi için ayrı tuş olması çok iyi. Eski 5D’de bu ciddi bir karmaşa yaratıyordu. Yani sonuç olarak 7D tarzı menu ve arayüz çok daha pratik olmuş. Hemen alışıyorsunuz.

** Çift hafıza kartı bazı durumlarda çok faydalı. Örneğin başkası için bir şey çektiğinizi düşünün. Kartlar gün sonunda gidecek ve geri geldiğinde formatlanmış olacak. Bu durumda arada kendiniz için çektiğiniz kareler daima sorun olur. İşte 5D MK III’ün ikinci kartı (SD) bu noktada çok işe yarıyor. İki kart arasında istediğiniz gibi aktarım da yapabiliyorsunuz (ister tek tek seçerek ister tam kopya şeklinde). Ne yazık ki SD kart yuvası CF kadar hızlı değil ve ALL-I (intraframe) codec kullanırsanız 10 saniyeden uzun bir şey çekemiyorsunuz (PS: Benim kullandigim SD kart 30 MB/sn imis. Teorik olarak calismasi gerekirdi ama nedense yetisememis)

** Yeni focus ve pozlama sistemleri gerçekten eskisinden çok daha iyi.

** LCD monitör (geçen sefer de söylediğim gibi) daha iyi ve büyük

** Yeni eklenen “Level” göstergesi özellikle video çekerken çok işe yarıyor.

** Quick Menu tuşu şaşılacak derecede pratik. Bu menu sayesinde örneğin hangi karta kayıt yaptığınızı anında değiştirebiliyorsunuz.

** Zoom özelliğini SET tuşuna bağlamak gerekiyor. Soldaki normal Zoom tuşu daha çok çekim sonrası izleme için düşünülmüş gibi. Tuşların fonksiyonlarını değiştirebilmek çok önemli. Benzer şekilde kendi menünüzü yaratmak da önemli.

** 50 fps çekebilmek hoş. Tabi bu özellik 7D’de zaten vardı ama 5 serisi için yeni bir deneyim. 100 fps olsa çok daha iyi olurdu : )

Gelelim eksilere:

** Histogram ekranda çok kötü bir yerde çıkıyor. Bu veri grafiği rahatça çekim yapabilmeyi sağlayacak şekilde üstte veya altta çıksa (Scarlett’teki gibi) iyi olurdu. Bu haliyle histogram ancak çekimden önce veya sonra açılabiliyor. Ayrıca zemini geçirgen de değil. Ciddi şekilde kompozisyonu engelliyor.

** Histogramın tek tuşla açılıp kapanabilmesi gerekirdi. Ne yazık ki bu yapılamıyor. Info tuşuyla sürekli boğuşmanız gerekiyor.

** Highlight alert seçeneği ancak çekimden sonra izleme yaparken çalışıyor. Oysa bunu çekimden önce görebilmek gerekirdi.

** Yüksek ASA durumu biraz karışık. Bazı durumlarda noise çok azken bazen çok olabiliyor. Mark II’ye göre daha iyi olduğu açık ama tabi doğru pozlamak şartıyla. Yani siz hem 6400 ASA’da çekip hem de 2 fstop az pozluyorsanız aslında 25600 ASA’da çekmiş oluyorsunuz. Bunu yapmamak gerekiyor!

Genel olarak MK III almaya değer mi sorusuna tekrar dönersek. Fiyat farkı son düşüşe rağmen (Amerika da 3300 dolara düştü) hala fazla. Fakat eğer profesyonel olarak bu işlerle ilgileniyorsanız iki kamera arasındaki küçük gibi görünen farklar aslında uzun vadede mutlaka kendini fazlasıyla öder diye düşünüyorum.

Bu arada Canon algılayıcılar DXOMark’ta her zamanki gibi Nikon karşısında dökülmeye devam ediyorlar. Bunun nedenini doğrusu merak ediyorum (Nikon’un algılayıcılarını çoğunlukla Sony yapıyor) ama bu saatten sonra muthiş bir buluş bile yapsalar Nikon’a geçmek çok düşük ihtimal benim için.

Yine de “en iyi algılayıcı bende olmalı” diyorsanız görünen o ki Nikon’lara bakmanız gerek.

9 Responses to “5D Mark III ile Bir Kaç Gün Daha5D Mark III ile Bir Kaç Gün Daha


 • schizophrenia dedi ki:

  dxo mark testleri stüdyo ortamında ve tek kare üzerinden yürütülüyor bildiğim kadarıyla yine de orta format gövdeleri solluyor oluşunu çözmek zor.
  sahada yapılacak testlerde bu sonuçlara ulaşılabileceğini sanmıyorum.

 • Birkan dedi ki:

  İlker bey, yazınızı okuduktan sonra SD kartın ALL-I codec seçili iken 10 sn den uzun çekim yapamaması dikkatimi çekti. Az önce denedim ve 3 dakika ya gelmeme rağmen halen çekime devam ediyordu. SD kartının özelliğine göre değişiyor olabilir mi? Kartım Sandisk Extreme Pro 32GB 95m/S.

 • osman siewertsen dedi ki:

  82 cm tek bir circular filtre ile nd.3-nd.9 arasi rotate filtre,samyang EF mercekler..cok hesapli ve pratik urunler..litepanel micro led ve genus. Dslr shoulder set ve 250 euro’ya trapezist jib..1,7 kg agirlik ve katlanip bir lowpro cantaya sigdirma sansi..bekleriz medietek filme. : )

 • kaan dedi ki:

  sadece resimlerde iso performansi icin 7d den buna upgrade yapmaya deger mi?

 • temmuz dedi ki:

  7D güncellemesi olarak bir 6D’den söz ediliyor. 5D MARK III algılayıcılı ama daha ucuz. Eğer doğru çıkarsa 7D’den yükselmek için daha iyi bir tercih.

 • Eray Dinç dedi ki:

  Mark III ile bir kısa film çekmiştim. Buyrun linki, Duyulamayanlarım:

 • Muhammed KÖSEN dedi ki:

  Merhaba,
  İlker bey prodüksiyon işleriyle ilgileniyorum fotoğraf makinası ile video çekmeye 5 ay önce başladım henüz yeniyim:)
  Benim hareketli videolarda sorunum var. Pan ve tilt hareketlerinde titremeler oluyor acaba çekim ayarlarıylamı sorunum var? öncelikle AUTO (yeşil mod) ayarında video çekiyordum daha sonra TV – AV modlarında çekmeye başlatım. Bi arkadaşım TV modunda 50 enstantenede çekmem gerektiğini söylemişti.1920 25 ALL-I modunda 32GB 400x karta çekiyorum.
  Size göre sorun nerede?

 • Murat dedi ki:

  Merhaba,
  Muhammed beyin yaşadığı sorunu 5d mark iii ile bende yaşıyorum. Sorun mu yoksa codecle kullandığımız kartların hızlarının uyumsuzluğundan kaynaklanan bir durum mu henüz bilmiyorum. Daha önce 7d ile video çalıştım ve böyle bir sorun yaşamadım. İlk incelediğim kaynaklarda tavsiye edilen yeni codec all-i olduğu için all- i ile denemeler yaptım. 32 gb 400x udma7 transcend CF kart kullanıyorum. Pan ve tilt hareketlerinde görüntüde titremeler oluyor. Oldukça rahatsız edici. Eski codec IPB’lede oluyor gibi geldi ama premiere’e atıp render yapmadım ipb ile çektiğim görüntüyü henüz. Aynı soruyu bende soracağım yardımcı olursanız sevinirim.

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube