Kara Büyü!Kara Büyü!

Son haftaların flas haberi Black Magic Design’in kamerası. Yine bir sürü mail geldi “Bunu duydun mu?” diye. Gonderenlere tesekkur ediyorum ne yazik ki ancak yazma firsatim oldu.

Blackmagic Design ilginc bir şirket. Daha önce yaptıklarıyla da ilgimi çekiyordu ancak bu kamera bugüne kadarki en iddali girişimleri denebilir.

Tabi kamerayı denemiş değilim ancak teoride çok iyi görünüyor. SSD disklere çekim yapması, özellikle RAW’un yanı sıra ProRes ve DNX HD çekmesi büyük avantaj. Iphone’a benzer dokunmatik ekranı RED’e kapak olacak gibi görünüyor. En şaşırtıcısı da fiyatı: 3000 doların altında kalabilmesi ve üstüne yanında Davinci Resolve’u hediye vermesi diğer üreticilere ciddi bir darbe olabilir gibi görünüyor… ama olacak mı onu birlikte göreceğiz.

Kameranın bence iki eksisi var: Birincisi 16 mm boyutlarına bir algılayıcıya sahip olması. EF merceklerle uyumlu ama 2.2 çarpanı var. Tabi aletin hafif ve küçük olması da bu sayede olabiliyor. İkincisi de 30 fps den yukarı çıkamaması. Ama yine de aşırı düşük fiyat bu kusurları unutturabilir.

Aletin 4K çekmeye çalışmamasını ayrıca takdir ediyorum. 4K gereksiz bir çaba bence şimdilik.

Aslında önümüzdeki yıllarda buna benzer başka kameralar da göreceğiz. Kamera yapmak eskisine göre kolaylaştı. İşlemci hızları arttı ve veriyolları ve medyalar da eskisinden hızlı. Artık kamera denen şey aslında bir algılayıcı ve bir işlemciden oluşan basit bir bilgisayardan başka bir şey değil. Hal böyle olunca herkesin kendi kamerasını yapması bile mümkün olabilir 5-10 yıl sonra.

Sonuç olarak Blackmagic bence bugüne kadar Sony, Canon, Panasonic’in ve RED’in tam olarak beceremediği bir şeyi becermiş gibi duruyor: Raw video çekebilen ucuz, hafif, kompakt ve uyumlu bir kamera üretmek!

Daha ötesi için kamerayı denememiz gerek. Ayrıntı şurada. Kamerayla ilgili tartışma forumda şurada. 

1 Response to “Kara Büyü!Kara Büyü!


  • osman siewertsen dedi ki:

    black magic design kesinlikle inovatif hareketlerde bulunuyor..hyperdeck mini ob’de bunlardan bir tanesiydi…artık kamerada çok : ) şimdi bunları filmleştirme zamanı…go and shoot !!!

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube