Canon 1DC ve C500Canon 1DC ve C500

Canon yine garip işler yapmaya devam ediyor!

Uzun süredir beklenen 4K HDSLR sonunda bugün duyurulmuş: EOS 1Dc aslında 1Dx e benziyor ancak CF karta 8 bit olarak 4:2:2 ve 4096*2960 piksellik Mjpeg codec kayıt yapıyor (Evet yine 8 bit!)

Alet HDMI üzerinden “clean” çıktı verecekmiş ama 8 bit olduğu iddia ediliyor. Bir başka yenilik de c500. Daha yeni ortaya çıkan c300’ün geliştirilmiş hali olan c500 SDI üzerinden RAW 4K çıktı verecekmiş.

Kısaca 4K savaşlarını hoş geldiniz! Bu ürünler kendileri çok önemli değil belki ama Canon’un bu işi (video) bırakmayacağını hatta iyice asılacağını gösteriyorlar.

4K’ya neden ihtiyacımız var şu anda ve kimler alır bu kameraları bilmiyorum ama 15.000 USD lik Amerika fiyatıyla 1Dx’i ben almayayım : ) “Geri kafalı” olduğum için daha uzun süre HD ile idare edebilirim diye düşünüyorum. Ayrıntı şurada ve blogun forumunda şurada. 

7 Responses to “Canon 1DC ve C500Canon 1DC ve C500


 • claricestarling dedi ki:

  daha kaç yıl bekleyeceğiz 10K $ altı 10 bit çıktı veren bir kamerayı, ortada bu kadar zibil gibi harici kayıt cihazı dolanırken..ha full frame, RAW falan da istemiyoruz hani..

 • claricestarling dedi ki:

  ben hayıflanmaya devam edim en iyisi..

  http://www.blackmagic-design.com/products/blackmagiccinemacamera/

 • yasir doğan dedi ki:

  2.5k ve 12 bit raw görüntü veriyor veya istersek prores ve avid dnxhd formatlarıda mevcutmuş. gerçekten çok akıllıca olmuş. 3000usd’ye satılan bir cihazda bunların hiçbirini daha önce görememiştim.

  ayrıca dokunmatik ekranıda iphone kadar kullanışlı gözüküyor. canon ve zeiss lenlerle uyumlu olmasıda güzel olmuş.

  full frame olmaması en kötü yanı gibi gözüküyor ama benim mark3’ten daha fazla ilgimi çekti bu kamera. yalnız bu yazdıklarım canon 1dc ve c500 için değil claricestarling’in linkini attığı blackmagic kamera için.

 • Eray Dinç dedi ki:

  Dünya tarihinin en gereksiz kamerasıdır Canon 1DC. Türkiye’de 10 adet bile satacağını düşünmüyorum. Bu fiyata bu gereksiz özellikler görülmemiş şey değil.

 • aliKEMALKARA dedi ki:

  Canon 1D C için 4 bin dolar hava parası vereceğimize; ‘Black Magic’ almayı daha faydalı buluyorum.

 • ilkerc dedi ki:

  testing

 • osman siewertsen dedi ki:

  ama c500 4k’yı seyrettim geçen vimeo’da…codexe kaydedilmiş,ki convergent desing arrıraw’da yaptığı gibi,EOSraw update’ni yapar ise…40.000 usd’a süper bir çözüm var…C500 güzel bir kamera…boyutu ve fiziki görünümün çok ötesinde beceriye sahip…uzun metraja,reklama gider yani….

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube