Lytro Her Şeyi Değiştirir mi?Lytro Her Şeyi Değiştirir mi?

 Daha önce bahsettiğim Lytro sonunda ortaya çıktı.
Bilindiği gibi kamera “ışık alanı” kaydediyor. Bu sayede sonradan istediğiniz yere netlemek, hatta stereoscopic görüntü üretmek mümkün oluyor. “Apple’ın Iphone la yaptığını kamerada yapmak istiyoruz” demişlerdi. Tasarıma bakınca gerçekten bu yolu tuttuklarını görüyoruz.
Lytro’nun nasıl çalıştığı da biraz daha açıklık kazandı. Algılayıcının önünde micro mercekler var ve bunlar asıl mercekten gelen ışığı farklı piksellere yönlendirip ayırıyorlar. Böylece “ışığın yönü” adı verilebilecek yeni bir veri ortaya çıkıyor. Daha sonra bu bilgi kullanılarak “algılayıcı daha uzakta veya daha yakında olsa ne olurdu?” sorusunun cevabı hesaplanabiliyor (ki bu da netlik yapmak demek).

Aynı şekilde kamera biraz sağdan baksa biraz soldan baksa gibi varsayımlar da hesaplanabiliyor.

Tabi bu da aslında sonuçta kullandığınızdan daha fazla veriyi saklamanız gerektiği anlamına geliyor. Bu nedenle Lytro’nun çözünürlüğü düşük. Ürettiği görüntülerin 1080 satırı ancak yakalayacağı söyleniyor (garip şekilde çözünürlükle ilgili net bir şey söylenmiyor)

Bu kameradan çok heyecanlanan arkadaşlarım var. Böylece elimizdeki binlerce dolarlık Canon merceklerin çöp olacağını ve herkesin Lytro ile çekim yapacağını (tabi profesyonel versiyonlarıyla) iddia ediyorlar ve Lytro’yu büyük bir devrim olarak şimdiden alkışlıyorlar.

Şu anda dudak yumuşatıcısına veya parfum kutusuna benzeyen yapısıyla tabi beni biraz gülümsetiyor bu kamera : )

Tabi ki Lytro aslında büyük bir girişim ve yıllardır çıkmış en heyecan verici teknoloji ama yine de bildiğimiz her şeyi değiştirir mi çok şüpheliyim. Kameranın 8 gb lık ve 16 GB lık modelleri 350 ve 499 dolara satılacakmış. Ayrıntı şurada.

PS: Birileri bu teknolojinin profesyonel halini de geliştirmiş http://raytrix.de/index.php/Cameras.html

4 Responses to “Lytro Her Şeyi Değiştirir mi?Lytro Her Şeyi Değiştirir mi?


 • temmuz dedi ki:

  Peki alan derinliğini sonradan uzatıp daraltmak da mümkün müymüş? Bir o olsa, bir de, daha önce de konuştuğumuz gibi videoya entegre edilebilse o zaman gerçekten heyecan verici olur. Aslında azami çözünürlüğü 1080 satır olarak belirtmekle sanki biraz da bu olasılığı ima etmiş gibiler. Etkileşimli sinema üç boyutlu filmlerden daha çok ilgimi çekiyor. Focus puller’ın ölümü içimi acıtıyor demek isterdim ama tercihimi beter olsun demekten yana kullanacağım.

 • ilkerc dedi ki:

  alan derinligi sensor boyu, mercek ve konuya olan uzaklikla ilgili. onun degistirilebildigini sanmiyorum.

 • osman siewertsen dedi ki:

  focus puller’lardan ne istiyorsunuz : )

  Çok zor bir iş yapıyorlar,biraz dustoff ve kamera bandı istemek en doğal hakları !!!!

 • fırat göçmen dedi ki:

  bence fiyatlar oldukça makul görünüyor. Merakla neler olacağını bekliyorum.

Leave a Reply

Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube